Skip to content

27 Washington AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1860

Last Sale Price
$118,750
Last Sale Date
Apr 22, 1994

Property Information

Block1400
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,030
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
28%
Improvement Value:$136,600
72%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,443+0.9%
2024$6,385+2.1%
2023$6,253+0.6%
2022$6,215-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$118,750

To:

Sq Ft2,030DeedBook 4686, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1860