Skip to content

900 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 17, 2021

Property Information

Block50
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,500
49%
Improvement Value:$175,300
51%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,172+1.5%
2024$7,067+4.1%
2023$6,788+2.4%
2022$6,631+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,244DeedBook 11951, Page 1970

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 10708, Page 8171Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 9790, Page 1390

Property Sale

Sale
$37,506
DeedBook 4191, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1928