Skip to content

50 Belmont Ave-RearBloomfield, NJ 07003

Last Sale Date
Mar 25, 2015

Property Information

Block391
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
ZoningCC
Sq Footage---
Acreage2.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
47%
Improvement Value:$259,400
53%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,600+3.8%
2024$15,994+4.0%
2023$15,382+1.6%
2022$15,147-11.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5242, Page 636