Skip to content

315 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1887

Last Sale Price
$4,000
Last Sale Date
Jun 5, 1980

Property Information

Block1935
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,017
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,500
18%
Improvement Value:$137,000
82%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,370+2.0%
2024$6,244-0.2%
2023$6,254-1.7%
2022$6,365+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000

To:

Sq Ft4,017DeedBook 4685, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1887