Skip to content

136-138 Hobson St

Newark, NJ 07112

Built 1929

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block3061
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2.5SF4UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,156
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
15%
Improvement Value:$179,300
85%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+2.0%
2024$7,825-0.2%
2023$7,838-1.7%
2022$7,976+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft5,156DeedBook 20220, Page 69352

Property Built

Built

Year Built: 1929