Skip to content

139 Columbia Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 16, 2024

Property Information

Block4033
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,933
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,000
8%
Improvement Value:$194,800
92%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,055+2.0%
2024$7,896-0.2%
2023$7,909-1.7%
2022$8,048+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,933DeedBook 20240, Page 3999

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,933DeedBook 12458, Page 8820Recorded9/24/2013

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12305, Page 1373

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12080, Page 596

Property Sale

Sale
$236,250
DeedBook 6114, Page 461

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5850, Page 70

Property Sale

Sale
$26,440
DeedBook 5750, Page 46

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5321, Page 800

Property Sale

Sale
$28,400
DeedBook 4730, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1922