Skip to content

55 Quinby PlaceWest Orange, NJ 07052

Built 1915

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Jun 3, 2011

Property Information

Block22
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0025

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,297
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,800
37%
Improvement Value:$327,000
63%
Total Assessment$515,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,136+1.9%
2024$11,913+5.6%
2023$11,281+1.6%
2022$11,100+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500

To:

Sq Ft2,297DeedBook 12315, Page 3629

Property Sale

Sale
$311,491
DeedBook 12081, Page 9449

Property Built

Built

Year Built: 1915