Skip to content

153 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Date
Jul 23, 2004

Property Information

Block227
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
38%
Improvement Value:$303,800
62%
Total Assessment$490,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,700+4.2%
2024$13,147+2.7%
2023$12,799+1.8%
2022$12,573-10.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970