Skip to content

113 Evergreen StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2001

Property Information

Block322
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
43%
Improvement Value:$164,900
57%
Total Assessment$290,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,114+4.2%
2024$7,786+2.7%
2023$7,580+1.8%
2022$7,447+8.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920