Skip to content

256 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2011

Property Information

Block411
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
33%
Improvement Value:$352,700
67%
Total Assessment$527,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,754+4.2%
2024$14,158+2.7%
2023$13,784+1.8%
2022$13,541-1.3%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5324, Page 223

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5210, Page 11