Skip to content

262 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Last Sale Date
Jun 17, 2002

Property Information

Block411
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3S-F-A-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
36%
Improvement Value:$438,700
64%
Total Assessment$688,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,256+4.2%
2024$18,478+2.7%
2023$17,989+1.8%
2022$17,672+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5752, Page 41