Skip to content

136 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1895

Last Sale Price
$2,050,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block14202
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,870
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$821,800
55%
Improvement Value:$660,900
45%
Total Assessment$1,482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,142-0.6%
2024$32,343+40.1%
2023$23,088-0.4%
2022$23,174+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,050,000
Sq Ft2,870DeedBook 9785, Page 670Recorded11/16/2023

Property Sale

Sale
$920,000
DeedBook 7417, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1895