Skip to content

16 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block18205
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-D-3U-HG1
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,775
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,600
34%
Improvement Value:$311,900
66%
Total Assessment$472,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,551-0.6%
2024$10,617+40.1%
2023$7,579-0.4%
2022$7,607+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft2,775DeedBook 9954, Page 553Recorded1/7/2026

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

DeedBook 9236, Page 137Recorded9/11/2017

Property Sale

Sale
$34,000

From:

To:

DeedBook 9129, Page 884Recorded7/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1988