Skip to content

139 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block19203
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1UH-CBG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,490
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
38%
Improvement Value:$177,400
62%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,418-0.6%
2024$6,458+40.1%
2023$4,610-0.4%
2022$4,627+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$565,000
Sq Ft1,490DeedBook 9663, Page 514Recorded5/3/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,490DeedBook 9564, Page 199Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 9564, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1930