Skip to content

40 Fisk St.Jersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block22102
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description2SBT-F-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$196,100
70%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,277-0.6%
2024$6,316+40.1%
2023$4,509-0.4%
2022$4,526+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5852, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1964