Skip to content

205 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$796,472
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block2904
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,322
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
47%
Improvement Value:$503,800
53%
Total Assessment$953,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,298-0.6%
2024$21,432-12.3%
2023$24,437
Property History

Property Sale

Sale
$796,472
DeedBook 9027, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1890