Skip to content

157 Custer Av.Jersey City, NJ 07305

Built 1945

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 30, 2024

Property Information

Block29801
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page298

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage830
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
53%
Improvement Value:$84,200
47%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,752-0.7%
2024$3,777+43.9%
2023$2,624-0.4%
2022$2,635+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9877, Page 639Recorded2/5/2025

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft830DeedBook 9771, Page 719NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1945