Skip to content

58 Hutton St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block3803
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B&F-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,010
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
35%
Improvement Value:$464,000
65%
Total Assessment$714,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,944-0.6%
2024$16,044+40.1%
2023$11,453+103.2%
2022$5,635+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9170, Page 608Recorded1/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1880