Skip to content

238 74th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 12, 2003

Property Information

Block295
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage900
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
67%
Improvement Value:$189,200
33%
Total Assessment$569,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,944+7.3%
2024$9,267+15.4%
2023$8,030+2.1%
2022$7,864+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 7224, Page 230Recorded2/25/2004

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5297, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1911