Skip to content

508 Monastery PlUnion City, NJ 07087

Built 1953
Apartment

Last Sale Price
$3,150,000
Last Sale Date
Jun 3, 2016

Property Information

Block109
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-35U-H
Dwellings35
Zoning---
Sq Footage19,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,100,000
67%
Improvement Value:$1,019,700
33%
Total Assessment$3,119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,789+5.9%
2024$52,689+4.3%
2023$50,509+1.2%
2022$49,920+2.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$3,150,000

From:

To:

Sq Ft19,008DeedBook 9130, Page 993Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$3,405,744

From:

To:

Sq Ft19,008DeedBook 8945, Page 521Recorded11/25/2013

Property Sale

Sale
$2,250,000

From:

To:

Sq Ft19,008DeedBook 8118, Page 108NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/2/2007

Property Sale

SaleMulti
$3,233,000
DeedBook 7186, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$1,351,936
DeedBook 5961, Page 169

Property Sale

SaleMulti
$725,000
DeedBook 5404, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1953