Skip to content

314 Monastery Pl(Unit C0201)Union City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block111
Lot35
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description2BR ( UNREV )
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,078
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,400
39%
Improvement Value:$294,700
61%
Total Assessment$485,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,423-25.9%
2024$10,018+4.3%
2023$9,604+0.0%
2022$9,604
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 9659, Page 530Recorded4/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1898