Skip to content

5000 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Aug 6, 1999

Property Information

Block100
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description4S-B-19U-2C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage16,580
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
41%
Improvement Value:$194,800
59%
Total Assessment$332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,445+4.1%
2024$26,368+3.2%
2023$25,551+0.7%
2022$25,371+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 5485, Page 8