Skip to content

223 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1955

Last Sale Price
$486,000
Last Sale Date
Jun 11, 2021

Property Information

Block100
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$61,700
50%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+2.0%
2024$9,386-1.7%
2023$9,550+0.7%
2022$9,483+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$486,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 9585, Page 356Recorded7/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955