Skip to content

5008 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block100
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$79,300
56%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,934+2.0%
2024$10,716-1.7%
2023$10,903+0.7%
2022$10,826+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914