Skip to content

5014 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 14, 2012

Property Information

Block100
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,198
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
53%
Improvement Value:$55,000
47%
Total Assessment$117,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,060+2.0%
2024$8,879-1.7%
2023$9,035+0.7%
2022$8,971+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,198DeedBook 8850, Page 651Recorded5/25/2012

Property Built

Built

Year Built: 1914