Skip to content

215 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2019

Property Information

Block100
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
38%
Improvement Value:$102,300
62%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,708+2.0%
2024$12,454-1.7%
2023$12,671+0.7%
2022$12,582+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914