Skip to content

5012 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 30, 2022

Property Information

Block100
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$80,100
56%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,996+2.0%
2024$10,776-1.7%
2023$10,965+0.7%
2022$10,888+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$118,511
DeedBook 7818, Page 154

Property Sale

Sale
$118,511

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 7818, Page 154NU CodeTitle correction (4)Recorded2/14/2006

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5282, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1914