Skip to content

223 50th StWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$1,950,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block102
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2B-14U-BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,317
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
40%
Improvement Value:$180,000
60%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,777+4.1%
2024$23,805+3.2%
2023$23,067+0.7%
2022$22,905+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,950,000

From:

To:

DeedBook 9660, Page 813NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$995,000

From:

To:

DeedBook 8865, Page 700Recorded8/20/2012

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4923, Page 318