Skip to content

221 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 25, 2015

Property Information

Block102
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,654
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
43%
Improvement Value:$78,300
57%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,664+2.0%
2024$10,451-1.7%
2023$10,634+0.7%
2022$10,559+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914