Skip to content

522 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block109
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,596
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
38%
Improvement Value:$106,300
62%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,170+2.0%
2024$12,907-1.7%
2023$13,133+0.7%
2022$13,041+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919