Skip to content

573 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block120
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-2 GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,556
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
38%
Improvement Value:$115,400
62%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,279+4.1%
2024$14,680+3.2%
2023$14,225+0.7%
2022$14,125-8.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$577,500

From:

To:

Sq Ft2,556DeedBook 9264, Page 144Recorded12/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1919