Skip to content

580 53rd StWest New York, NJ 07093

Vacant Land

Last Sale Price
$920,000
Last Sale Date
Jun 16, 2000

Property Information

Block111
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1J9

Building Details

Building Class---
DescriptionVAC LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$57,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,765+4.1%
2024$4,579+3.2%
2023$4,437+0.7%
2022$4,405+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$920,000
DeedBook 5635, Page 44