Skip to content

575 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2023

Property Information

Block111
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,000
40%
Improvement Value:$54,500
60%
Total Assessment$91,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,557+9.3%
2024$6,915-1.7%
2023$7,035+0.7%
2022$6,986+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919