Skip to content

579 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block111
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
42%
Improvement Value:$58,500
58%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,750+2.0%
2024$7,595-1.7%
2023$7,727+0.7%
2022$7,673+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 9055, Page 708NU CodeTitle correction (4)Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5364, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1919