Skip to content

581 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jul 27, 1998

Property Information

Block111
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
40%
Improvement Value:$64,800
60%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+2.0%
2024$8,199-1.7%
2023$8,343+0.7%
2022$8,284+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 5334, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1919