Skip to content

560 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block120
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$74,500
60%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,600+2.0%
2024$9,408-1.7%
2023$9,573+0.7%
2022$9,506+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$73,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9067, Page 968NU CodeTitle correction (4)Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$344,900

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 7312, Page 305Recorded6/30/2004

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 4801, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1919