Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0204)West New York, NJ 07093

Owner
---
Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1BD-21/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage663
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
41%
Improvement Value:$32,300
59%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241-2.8%
2024$4,364+3.2%
2023$4,229+0.7%
2022$4,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
Sq Ft663DeedBook 9950, Page 28Recorded12/12/2025

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 9763, Page 873

Property Sale

Sale
$191,500

From:

To:

Sq Ft663DeedBook 9763, Page 873Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4223, Page 17