Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0303)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 11, 2021

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1BD-21/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage663
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
33%
Improvement Value:$45,200
67%
Total Assessment$67,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,236+2.0%
2024$5,131-1.7%
2023$5,221+0.7%
2022$5,184+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft663DeedBook 9610, Page 341Recorded10/28/2021

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

DeedBook 9057, Page 884Recorded8/14/2015

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

DeedBook 7464, Page 40Recorded2/8/2005

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

DeedBook 7003, Page 128Recorded1/6/2003