Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0207)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2BD-31/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
30%
Improvement Value:$66,200
70%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,318+2.0%
2024$7,172-1.7%
2023$7,297+0.7%
2022$7,246+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

DeedBook 6071, Page 49Recorded10/24/2002