Skip to content

5404 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block115
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class26
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
64%
Improvement Value:$43,700
36%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 7021, Page 135Recorded2/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919