Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0205)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 14, 2006

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1BD-21/2RMS-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage643
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
48%
Improvement Value:$23,900
52%
Total Assessment$46,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,547+2.0%
2024$3,476-1.7%
2023$3,537+0.7%
2022$3,512+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 7827, Page 166Recorded2/27/2006

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 7464, Page 292Recorded2/8/2005