Skip to content

603-55th St/5409 Adams St(Unit C0209)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block115
Lot7
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
DescriptionEFF-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage447
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,300
36%
Improvement Value:$27,200
64%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,277-2.8%
2024$3,372+3.2%
2023$3,268+0.7%
2022$3,245+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft447DeedBook 9322, Page 1Recorded7/11/2018

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

DeedBook 8339, Page 167Recorded10/1/2007

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 7350, Page 240Recorded8/24/2004