Skip to content

559 56th StWest New York, NJ 07093

Industrial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 13, 2010

Property Information

Block117
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2-1S-B-2U&IND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
44%
Improvement Value:$64,000
56%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,498+4.1%
2024$9,125+3.2%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 8758, Page 390Recorded10/22/2010