Skip to content

557 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jun 13, 2007

Property Information

Block117
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
44%
Improvement Value:$66,200
56%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,037+2.0%
2024$8,857-1.7%
2023$9,012+0.7%
2022$8,948+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919