Skip to content

549 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block117
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
42%
Improvement Value:$69,800
58%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315+2.0%
2024$9,129-1.7%
2023$9,288+0.7%
2022$9,223+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919