Skip to content

6133 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2004

Property Information

Block148
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2-1S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
44%
Improvement Value:$64,500
56%
Total Assessment$114,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,829+2.0%
2024$8,653-1.7%
2023$8,804+0.7%
2022$8,742+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919