Skip to content

600 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$341,200
Last Sale Date
Dec 1, 2004

Property Information

Block129
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
34%
Improvement Value:$66,000
66%
Total Assessment$99,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,696+2.0%
2024$7,542-1.7%
2023$7,674+0.7%
2022$7,620+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$341,200

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 7453, Page 315Recorded1/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1919