Skip to content

6507 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Aug 9, 2024

Property Information

Block11
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U-3GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,635
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$89,900
59%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,587+4.1%
2024$12,093+5.4%
2023$11,468+0.7%
2022$11,386+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$870,000

From:

To:

Sq Ft2,635DeedBook 9852, Page 741Recorded10/4/2024

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft2,635DeedBook 9685, Page 173Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$464,000

From:

To:

Sq Ft2,635DeedBook 9153, Page 145NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1899