Skip to content

5605 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 10, 2022

Property Information

Block120
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
62%
Improvement Value:$67,000
38%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,453+4.1%
2024$13,886+3.2%
2023$13,456+0.7%
2022$13,361+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-008402-25

ActiveMulti
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Also covered by this case

1 parcel

Property Sale

Sale
$0