Skip to content

571 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block120
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage921
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
52%
Improvement Value:$42,800
48%
Total Assessment$89,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+2.0%
2024$6,786-1.7%
2023$6,905+0.7%
2022$6,856+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft921DeedBook 8767, Page 748Recorded12/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 1919